Jak jsem k broukům přišel

Narodil jsem se v roce 1951 a asi od svého patnáctého roku sbírám brouky. Měl jsem štěstí, že tuto moji zálibu podporovalo několik skvělých entomologů z nichž si bezesporu zaslouží jmenovat tři. Pan Pavlů z Králík a pan Marek Oldřich ze Žamberka už nejsou mezi námi. A k panu Karlu Poláčkovi si jezdím stále pro rady a sbírat zkušenosti. Na gymnáziu jsem měl štěstí na výbornou profesorku, která mne převedla těžkým obdobím puberty tak, že jsem svoji zálibě začal ještě víc věnovat. No a na VŠZ jsem tehdy od druhého ročníku pracoval jako pomvěd (tedy pomocná vědecká síla) na katedře entomologie. V začátcích jsem se věnoval čeledi Ipidae (kůrovci), ale trochu mi vadilo, že na sešlostech nemám skoro nikoho s kým mohu poklábosit o problémech. No a postupně jsem se posouval k dnešní skupině, které se věnuji stále. tou je v tom širším smyslu celá nadčeleď Scarabaeoidea, ale ten vážný zájem zaměřuji přímo na čeleď Scarabaeidae. Tu se snažím pochopit tak, abych dokázal determinovat alespoň část sběrů, které projdou přes můj stůl. Jistě, že seberu i některé další brouky z čeledí Buprestidae, Cerambycidae, Cleridae, Histeridae, Chrysomelidae. No a samozřejmě na původní kůrovce jsem taky nezanevřel.

Proč tyto stránky

Bohužel s přibývajícím věkem si stále častěji kladu otázku, kam vede a jaký význam má amatérské sbírání a vše kolem něho. Myslím, že jenom málokterý amatérský sběratel dokáže udržet krok s profíky. A bohužel asi většina sbírek končí stejně a to špatně. Proto jsem již před několika lety začal všechny kusy ukládat do databáze a myslím, že alespoň v tom může být moje sbírka užitečná. Vzhledem k tomu, že DEMUS umožňuje snadné filtrování a exporty do různých formátů, nedá mi to vlastně ani moc práce. Druhou pohnutkou je bolest zvaná determinace. Ti dobří a povětšinou profíci jsou zavaleni materiálem, takže pro ty méně zdatné je mnohdy problém najít někoho, kdo se chce zabývat běžnými druhy. A zrovna to mi vůbec nevadí. Takže materiál z Evropy dokážu detrminovat myslím slušně a z valné většiny a materiál z Palearktu determinuji částečně na co stačím. Takže pokud má někdo zájem o determinaci, tak se stačí domluvit.

Moje publikační aktivity

Nepatřím mezi aktivně publikující entomology. Nepochopil jsem ani nutnost zvěřejňovat první nálezy pro Čechy nebo Moravu, protože mám některé věci třeba z Etiopie nebo jiných zemí Afriky a po mém dotazu u zahraničních kolegů mi bylo sděleno, že nález v sousední zemi tohoto velkého kontinentu může být jenom proto, že tam v té oblasti ještě nikdo nesbírala pokud to není supervzácnost, tak to neřeší, pouze připíší novou zemi do seznamu. A pokud srovnám Etiopii s naší vlastí, tak mi to nedává moc velký smysl, uvádět nový nález pro Čechy když druh žije na Moravě. Níže uvádím svoje drobné práce zaměřené hlavně na zajímavé nálezy nebo zajímavá pozorování.